Yüksek Basınçlı Dökümde Optimum Kalite, Dayanıklı Kalıp Tasarımı ve Maliyet Etkin Proses Çözümleri

Basınçlı döküm işletmelerinde döküm parçalarının kaliteli ve kârlı bir şekilde üretimi; kalıp tasarımı, yolluk sisteminin verimliliği, kalıbın termal açıdan kontrolü ve optimum üretim koşullarının sürekliliğinin sağlanması gibi birçok parametreye bağlı olarak değişiyor.

MAGMASOFT® ile proses koşulları kolayca otonom olarak optimize edilebiliyor ve döküm parçaların geometrisi, kalıp tasarımı ile termal kontrol aşamalarının her biri için ayrı ayrı optimum proses parametreleri belirlenebiliyor. Sisteme entegre edilmiş istatistiksel “Sanal Deney Dizaynı” araçları sayesinde simülasyon sonuçları otomatik olarak değerlendirilerek; dökümcülere optimum tasarım ve proses koşullarını belirlemede büyük yarar sağlayan veriler detaylı olarak izlenebiliyor.

Örneğin;

  • Kusursuz üretim için en iyi piston vuruşu profili, dozajlama ve bekleme sürelerinin tespiti
  • Dengeli dolum için yolluk sisteminin optimizasyonu, gaz inklüzyonlarını ve kalıbın doldurulamaması vakalarını sıfıra indirgeme
  • Kalıpların efektif termal kontrolü ile kalıpların kullanım ömrünün uzatılabilmesi
  • Piston vuruş profilleri, ütüleme basıncı ve porozitenin azaltılmasını sağlayan sıkıştırma pimleriyle ilgili birçok parametrenin optimize edilebilmesi
  • Optimum kalıp tasarımlarının ve çarpılmaları sıfıra indirgemek amacıyla uygulanan su verme işlemi parametrelerinin geliştirilebilmesi

MAGMASOFT® kendine has ve yazılıma entegre durumda olan sanal deney ve otonom optimizasyon modülleri ile alternatif parça tasarımları ve proses koşulları arasındaki ilişkileri otomatik olarak hızlıca irdeleyebiliyor. MAGMASOFT® , istenen özelliklere ve kriterlere göre kullanıcılara en iyi çözümleri sunuyor. Basınçlı döküm parçaların kalitesini etkileyen tüm faktörler yeni versiyon ile detaylı ve hızlı bir şekilde karşılaştırılabiliyor.

Bu özellikleri sayesinde yüksek basınçlı döküm parça üreticilerinin, kalıp imalatçılarının ve parça tasarım mühendislerinin en büyük yardımcısı durumunda olan MAGMASOFT® ; optimum parça tasarımlarının nasıl olabileceği konusunda kullanıcılar için bir rehber görevi görürken, diğer yandan ise kalite risklerini minimuma indirgemeyi ve tutarlı proses pencereleri ile basınçlı döküm alaşımlarının potansiyellerini incelemeyi mümkün kılıyor.

Basınçlı Döküm Referansı

DGS, Dünya Genelinde En Büyük Enjeksiyon Döküm Parçalarından Birinin Üretimini Başarıyla Gerçekleştirdi

Yeryüzüne ulaşan güneş ışınları, dünya nüfusunun ihtiyaç duyduğu yıllık enerji miktarının önemli bir kısmını karşıladığı günümüzde yadsınamaz bir gerçek olarak kabul ediliyor. İsviçre’nin St. Gallen şehrinde yer alan DGS Enjeksiyon Döküm Sistemleri tesisi ise bu enerjiden daha iyi istifade edebilmek amacıyla sıcak su güneş panellerinin çerçevelerinin üretimini yüksek kalitede gerçekleştiriyor. Son yıllarda söz konusu parçaların üretimi ekstrüzyon ile üretilen parçaların birbirine kaynatılması yerine alüminyum enjeksiyon ile yapılmaya başlandı ve bu değişimin başarısı da üretilen parçanın 2014 Uluslararası Alüminyum Basınçlı Döküm Yarışması’nda aldığı “Özel Ödül” ile ispatlanmış oldu.

Yazının devamı