Döküm Proses Simülasyonu Maliyet Verimi Yüksek Çözümler Sunuyor

Spokane Industries’e gelen müşteriler sadece döküm satın almıyor, aynı zamanda problemlerine yanıt da buluyor. Döküm prosesini simüle etme fikrinin, Spokane’nin müşterilerini desteklemesinde ve piyasanın üst basamaklarına tırmanmalarına büyük yardımı dokunduğu açık bir gerçek.

Spokane, tüm döküm prosesini simüle edebilme olanağı sağlamalarının ardından müşterilerin artık onlardan daha da fazlasını beklediğinin farkında. Spokane’nin yeniliklere ayak uydurma ve müşterinin sorunlarına çözüm bulma konusunda kendine güveni her zaman üst düzeyde. Spokane’nin bir müşterisine , bir besleyici ekleme gibi, onları maddi açıdan etkileyecek bir tasarım değişikliği ile gitmesi durumunda müşterinin bunun nedenini sorması en doğal hakkıdır. Döküm proses simülasyonu kullanarak sonuçları sunmak Spokane’ye bu krediyi ve ilave desteği sağlar. Teknik Yöneticis Rod Grozdanich, “Yazılımı, müşterilerimizin tasarımlarını iyileştirme noktasında yardımcı olacak şekilde kullanıyoruz. Prosesin tamamını simüle etme olanağımızın olması bu noktada bize çok fayda sağlıyor.” şeklinde belirtiyor.

Spokane’nin kalite departmanı, mevcut ve potansiyel müşterilerde döküm projelerinin simülasyon aracılığı ile yapılması konusundaki taleplerin arttığını belirtiyor. Özellikle farklı ve özel nitelikli projelerde firmanın döküm proses simülasyonu olanaklarını göstermesi bekleniyor.

Spokane, MAGMASOFT® lisansını katılaşma, stres analizi ve makro segregasyonlarının simülasyonlarında kullanıyor. Son on ay içerisinde çok fazla sayıda proje yürütüldü ancak bunların bir veya ikisinde ilk uygulamada kaliteli parçalara ulaşıldı. Bunun yanında tüm döküm prosesinin simülasyonu olanağı sayesinde Spokane kaliteli parçaya ulaşma noktasında sürelerde önemli kazançlar elde ediyor. MAGMASOFT® kullanılmadan önce son derece zorlu bir iş olan parça çekilme ile ilgili konulara çözüm bulunması da yazılım sayesinde çok daha kolay şekilde halledilebiliyor. Tasarım Mühendisi Antonio Melendez, “Yazılımın en önemli avantajlarından biri oluşabilecek sorunların gerçekten oluşmadan önce öngörülebilmesi ve bunun önüne geçilebilmesi.” şeklinde belirtiyor.

Spokane Döküm Tasarım Mühendisi Antonio Melendez, simülasyon kullanarak bir dökümü inceliyor

Yazılım aynı zamanda beklenmeyen şekilde ortaya çıkan durumlar karşısında sorunun ne olduğunu algılamaya yardımcı olan ipuçları ve öngörüler de sağlıyor ve bu öngörüler simülasyonlar ile destekleniyor. Bu şekilde müşteriler ile iletişim noktasında öngörüler simülasyonla destekli şekilde karşı tarafa aktarılabiliyor. Örneğin filtre kullanılarak yapılan bir döküm işleminde, filtrelerin kırılması ile ilgili bir hurda durumu söz konusu idi. Çeşitli dolum simülasyonları gerçekleştirildikten sonra Spokane, bu tasarım için dolumu doğru şekilde sağlayabilmek adına 1,5 inç çapında nozül kullanılması gerekliliğini ortaya koymuştur.

Spokane, her dökümün birbirinden farklı olduğunun ve tatmin edici bir sonuca ulaşmak için gerekli olan iterasyon sayısının da her döküm için farklı olduğunun farkında. Bir parçanın ne kadar zorlu olacağı her zaman için soru işaretidir. İzole sıcak noktalar varsa ve düzgün bir dolum paterni yoksa sorun çıkma ihtimali yüksektir. Döküm proses simülasyonu kullanarak Spokane artık bu sorunlu noktaları önceden görebiliyor ve ilk parçayı dökmeden önce çözüm üretme noktasında çaba sarf ediyor. Doğru yöne odaklanmak için çok sayıda iterasyon gerekli olması durumunda dahi Spokane ne yapmasını gerektiğini çok iyi bildiği için herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.

Olası hata bölgeleri (I) MAGMASOFT® kullanılarak çözümlendi

Spokane, döküm prosesinin tamamını simüle etme olanaklarının yanı sıra kullanıcı olarak onlara sağlanan kaynakların kullanımı ile MAGMA’da kendine sağlam bir ortak da buldu. Melendez, “Kullanıcı grubu toplantısı bizi yeni gelişmeler hakkında bilgilendiren ve bu gelişmeleri hızlandırmada etkili olan faydalı bir etkinlik. Yazılımın kullanımı hakkında birbirimiz ile yaptığımız fikir alışverişleri hiç bir şeye değişilmez.” şeklinde belirtiyor.

Spokane’de döküm proses simülasyonu kullanımının, tasarımdan malzeme kullanımına, üretimden parça onayına kadar her aşamada çeşitli faydalar sağladığı su götürmez bir gerçektir. Tesisin kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda bu faydaların daha üst düzeylere çıkabileceği görülmekte ve bu doğrultuda çalışmalar devam etmektedir.

Spokane ekibi MAGMASOFT® un işleri üzerindeki etkisini tartışıyor. Sağdan sola: Rod Grozdanich, Teknik Yönetici, David Jolin, Kalite Güvence Müdürü, Antonio Melendez, Tasarım Mühendisi

1952 yılında kurulan Spokane Industries,, Spokane, Washington, ABD’de yer almaktadır ve çelik dökümhanesi, metal parçalar ve hassas döküm tesislerinin yer aldığı 222 000 m2’lik Alan üzerine kuruludur. Dökümhane uzmanlığı, tecrübesi, çabası ve teknolojiye ayak uydurma noktasında piyasada rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır. Bir aile şirketi olmaktan gurur duyan firmanın çalışanları da kişisel ve profesyonel olarak müşterilerine son derece bağlı durumda. Şu anda dökümhanenin ürünleri arasında, çarpmalı kırıcılar için aşınmaya dayanıklı parçaların yanı sıra yapı, madencilik, üretim, ulaşım, alüminyum ve savunma endüstrileri için çok çeşitli özellikte kaliteli dökümler yer alıyor.

* Metin ve görseller, Spokane Industries, ABD'nin izni ile kullanılmıştır.

Bu web sayfası size daha iyi kullanıcı deneyimi sunabilmek için çerezler kullanmaktadır.

Gizlilik politikası    -    Legal Notice


Deny Onayla