EUROGUSS 2018: MAGMASOFT® Otonom Mühendisliği ile Yüksek Basınçlı Dökümün Optimizasyonu

Aachen (Almanya), Ocak 2018. 16-18 Ocak 2018'de Nuremberg'de (Almanya) düzenlenen EUROGUSS fuarında, alüminyum, magnezyum veya çinko yüksek basınçlı döküm prosesleri için yenilikçi çözümler üzerine odaklanıldı. Döküm süreçlerinin simülasyonu için yenilikçi yazılım ve mühendislik servis sağlayıcısı olarak, MAGMA GmbH, EUROGUSS'da yüksek basınçlı döküm proseslerinin sanal optimizasyonunun sunduğu pek çok olanağı ziyaretçileri ile paylaştı.

Sürekli artan gereksinimler sonucu, yenilikçi bir ürün tasarımı ile yüksek basınçlı dökümde verimli bir proses düzeni önem kazanmaya başladı. Teknolojik olarak karmaşık süreçler ve tasarımlar için hedefler, maliyet ve kaynak verimliliğine ek olarak, döküm için belirtilen kalite gereksinimlerini karşılayarak proses güvenilirliğini sağlamayı içerir.

Sektörde, döküm süreci simülasyonu uzun zamandır bileşenleri ve süreçleri tasarlamak için standart bir araç olmuştur. Yeni versiyonda, MAGMASOFT ® otonom mühendislik aracı ile birlikte her bir simülasyonda ölçülebilir hedefler daha net tanımlanabilmekte, kritik parametreler için net aralıklar verilebilmekte ve ilgili kalite kriterleri otomatik olarak değerlendirilebilmektedir. Bu yeni özellikler sayesinde ürün geliştirme ve üretim süreçleri eş zamanlı olarak optimize edilebilmektedir.

Isı Dengesi

MAGMA, yeni sürümü MAGMASOFT ® 5.4 ile yüksek basınçlı dökümde yenilikçi özelliklere sahip benzersiz bir araç sunuyor. Yazılım, kovandaki dozajlamadan dolum profiline, püskürtme işlemine, kalıbın ısı dengesine kadar, tüm proses adımları için döküm kalitesinin optimizasyonunu desteklemektedir. Daha yüksek termal verimlilik için giriş/çıkış aşamalarındaki soğuma hızları, sıcaklıklar ve akış oranları dikkate alınarak soğutma kanalları ile kalıp çevresindeki noktasal soğuma ve konformal soğuma bölgelerindeki akışlar optimize edilebilmektedir. Basınçlı döküm kalıp tasarımında, kalıp ile parçanın temas noktalarındaki basınç değerlerinin hesaplanması ve gerekli olan itici kuvvetlerinin belirlenmesi büyük fayda sağlamaktadır. Isıl işlem süreçlerinin de yazılıma dahil edilmesiyle birlikte kalıp boşluğu iyileştirmeleri, geliştirme aşamasında dahi ısıl işlem prosesinin tasarlanabilmesi ve diğer tüm üretim parametrelerini optimize edebilme özelliği sayesinde parçada oluşabilecek çarpılma oranı minimuma indirgenmektedir.

MAGMASOFT® 5.4'de yüksek basınçlı döküm prosesleri için, TAG-Meshing (True Adaptive Geometry) ile yeni ve esnek bir mesh yöntemi ve yeni bir dolum çözücüsü entegre edilmiştir.

HPDC Spreyleme

MAGMA dünya çapındaki metal döküm endüstrisi, döküm alıcıları ve döküm tasarımcılarına kapsamlı çözümler sunuyor.

MAGMA’nın ürün ve servis portfolyosunda güçlü modüler simülasyon yazılımı MAGMASOFT ® ile birlikte döküm tasarım ve optimizasyonu için çeşitli mühendislik hizmetleri yer alıyor.

MAGMASOFT ® bugün özellikle otomotiv ve ağır sanayi uygulamalarındaki döküm parçalarının optimizasyonunda olmak üzere tüm metal döküm endüstrisinde kullanılıyor.

MAGMAacademy ile, MAGMA kullanıcılar için eğitim programları, seminerler ve workshoplar düzenlemektedir.

MAGMA Giessereitechnologie GmbH 1988 yılında kurulmuştur ve merkezi Almanya, Aachen’dadır. Şirketin global anlamda varlığı ve başarısı ABD, Singapur, Brezilya, Kore, Türkiye, Hindistan, Çekya ve Çin’de yer alan bağlı kuruluşlar ve ofisler ve 30’un üzerinde kalifiye ortak yardımıyla temin edilmektedir.

Isıl İşlem Proses Zinciri

Bu web sayfası size daha iyi kullanıcı deneyimi sunabilmek için çerezler kullanmaktadır. Gizlilik politikası